30 września, 2023

Oprocentowanie lokat bankowych

Nie trzeba mówić nawet jakie oprocentowanie lokaty może być ważne. Można się o tym przekonać chociażby po pewnym czasie od inwestowania pieniędzy w taką usługę. Jak wybrać korzystne oprocentowanie? Z pomocą przychodzi ten poradnik.

Rodzaje oprocentowania lokaty

Warto wspomnieć już na samym początku, że oprocentowanie danej lokaty jest związane ze stopą procentową, którą ustala Bank Centralny. Jednak stopy procentowe a oprocentowanie lokat to materiał na inny artykuł. Mamy do czynienia z oprocentowaniem stałym oraz zmiennym. To od nas samych zależy tak naprawdę z jaką korzyścią wyjdziemy z tej inwestycji. Niektóre depozyty mogą się charakteryzować zmienną stopą procentową, ale na dłuższą metę nie jest to korzystne rozwiązanie. Produkt jest skierowany dla osób, które lepiej sobie radzą na rynku finansowym i chcą w krótkim czasie dużo zarobić. Oprocentowanie stałe oznacza, że stopa procentowa nie ulegnie zmianie. Polecana zwłaszcza przy lokatach długoterminowych, gdyż spadki stóp procentowych ich nie obowiązują. W ten sposób można od razu obliczyć ile zyskamy na posiadaniu lokaty ze stałym oprocentowaniem. W przypadku lokaty ze zmienną stopą procentową nie jest to jednoznaczne. Nie możemy w tym przypadku być pewni ile tak naprawdę zarobimy na odsetkach. Trzeba jeszcze wspomnieć, że lokata ze stałym oprocentowaniem jest odnawialna.

Kilka słów o zmiennym oprocentowaniu

O co tu tak właściwie chodzi? O to, że trzeba mieć całkiem sporą wiedzę na temat rynku finansowego i odrobinę szczęścia. Ciężko jest przewidzieć zmianę stopy procentowej i tak naprawdę czy inwestycja okaże się dla nas stratna czy nie. Rzecz dotyczy także kont ze zmiennym oprocentowaniem. Takie rozwiązanie jest dla nas dobre w przypadku kiedy wyczujemy, że oprocentowanie pójdzie do góry i w tym momencie założymy lokatę. Przy dobrych wiatrach okres ważności lokaty skończy się zanim stopy procentowe pójdą w dół. Takie zjawisko może troszkę przypominać grę na giełdzie. Jest nieco ryzykowna, gdyż w grę wchodzą nasze oszczędności. Prócz oprocentowania stałego i zmiennego pojawiają się także inne pojęcia, które określają oprocentowanie na lokacie. Zanim zaczniemy lokować swoje oszczędności powinniśmy się z nimi zapoznać.

Mimo, że oprocentowanie zmienne przypomina nam grę na giełdzie to w większości przypadków wybierzemy stałe oprocentowanie, bo boimy się ryzykować. Całkiem sporo można zarobić także na lokatach internetowych, gdzie można ulokować pieniądze na pół roku i czekać aż naliczą się odsetki.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.