Bezpieczne pożyczanie to bardzo dobra strategia dla każdego gospodarstwa domowego, ale pojawia się pytania, jakie techniki zastosować przy podpisywaniu umowy kredytowej, aby zagwarantować sobie spokojne spłaty zobowiązania? W artykule porozmawiamy o najważniejszych zasadach bezpiecznego pożyczania, szczególnie z perspektywy średnio zamożnego gospodarstwa domowego.
Jeden z kluczowych elementów do oceny to wskaźnik zadłużenia w stosunku do uzyskiwanych dochodów. Kiedy wskaźnik przekracza 50 – 60% to oznacza duże problemy ekonomiczne. Rata, która zaczyna powoli zbliżać się do poziomu dochodów miesięcznych to oznaka bankructwa, złego zarządzania finansami. Do tego dochodzi perspektywa straty zabezpieczenia z umowie kredytowej. Osoby średnio zamożne, które starają się o kredyty gotówkowe najczęściej wnoszą do umowy dodatkowe zabezpieczenia. Z tego powodu rośnie presja na bezpieczne zadłużenie. Nawet przy drobnych problemach bank lub firma pożyczkowa rozwiązuje umowy zgodnie z normami prawnymi i nakazuje zwrot całości środków wraz z odsetkami. Taka sytuacja naturalnie prowadzi do bankructwa gospodarstwa domowego. Bezpieczne pożyczanie uwzględnia zatem skrajny scenariusz i określa narzędzia do przeciwdziałania wszystkim problemom ekonomicznym, które pojawiają się przy spłacie zobowiązania. Kontrola wydatków przy kredycie gotówkowym to pierwszy krok do bezpiecznej spłaty zobowiązania. Najlepiej po prostu zrezygnować na jakiś czas z luksusowych potrzeb, a skupić się na maksymalizacji dochodów miesięcznych, nawet przez dodatkowy etat lub przez nadgodziny. Im więcej osób jest zaangażowanych w spłatę kredytu gotówkowego, tym z reguły lepiej. Chodzi o lepsze rozłożenie ryzyka. Dla firm pożyczkowych kilku kredytobiorców to zawsze korzystna perspektywa. Konsumpcja z kredytu przy małych dochodach nie jest wskazana. Wtedy bardziej sprawdzą się oszczędności. Kredyt najlepiej wydawać na rzeczy, które tak szybko nie tracą wartości. Dzięki temu nawet przy poważnych problemach ze spłatą odzyskasz część kwoty. Najważniejsze narzędzia naprawcze przy kredytach gotówkowych to podpisanie aneksu do umowy, w którym wykazujesz chęć przedłużenia okresu spłaty rat w zamian za niższe koszty miesięczne. To najpopularniejszy rodzaj naprawy zobowiązania, niestety droższy w długiej perspektywie. Inne możliwości naprawy zadłużonego budżetu to wakacje kredytowe (odroczenie spłaty, np. przez kilka miesięcy), konsolidacja kredytów (połączenie wielu zobowiązań w jedno – długoterminowe), refinansowanie drogiego kredytu znacznie tańszym. W bezpiecznym pożyczaniu chodzi również o prawidłowe użycie instrumentów naprawczych, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Po podpisaniu nieuczciwej umowy masz szansę komunikacji z rzecznikiem praw konsumenta. To jedna z najprostszych dróg, aby rozwiązać nieuczciwe zobowiązanie.
Przed pozyskaniem kredytu koniecznie oceń wiarygodność pożyczkodawcy. Teraz to zagadnienie kluczowe, ponieważ wiele firm pożyczkowych po zmianie przepisów (ustawa antylichwiarska) przeszło do szarej strefy. Jeżeli nie jesteś w stanie uzyskać o firmie pożyczkowej konkretnych informacji lepiej zrezygnować ze współpracy. Analiza całkowitego kosztu kredytu, ale nie tylko przez wskaźnik RRSO, ale również przez lekturę wszystkich regulaminów i dodatków to jeden z kluczowych czynników bezpieczeństwa dla gospodarstwa domowego. Niezależnie od wysokości dochodów warto stosować wskazane zasady bezpieczeństwa przy zadłużeniu. Co myślisz o przedstawionych standardach bezpiecznego pożyczania?