28 listopada, 2023

Kredyt hipoteczny a biuro nieruchomości – na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?

Kupując mieszkanie marzeń, warto zwrócić uwagę na… podmiot, który zajmuje się jego sprzedażą. Jeśli jest to osoba prywatna, to naszym obowiązkiem – jako nabywców – będzie własnoręczna realizacja wszystkich niezbędnych kroków formalnych. Skorzystanie z pomocy biura nieruchomości kosztuje, ale jest znacznie wygodniejsze. Przynajmniej w teorii…

Dlaczego akurat hipoteka?

Praktycznie każde biuro nieruchomości specjalizuje się w realizacji wszystkich formalności związanych z zaciągnięciem kredytu. Problem polega na tym, że najczęściej jest to kredyt hipoteczny, który nie zawsze jest dla nas najkorzystniejszy. Niestety charakter tego zobowiązania sprawia, że z punktu widzenia biura nieruchomości, zapewnia on możliwie długą współpracę z bankiem. Nic więc dziwnego, że jest on tak preferowany przez specjalistów.

To jednak nie wszystko. Zaciągnięcie hipoteki – do której tak namawia nas biuro nieruchomości – wiąże się z szeregiem opłat dodatkowych. Przykładowo trzeba zatrudnić bankowego rzeczoznawcę (to koszt co najmniej kilkuset złotych, jeśli nie więcej) i opłacić agenta nieruchomości. W tym drugim przypadku, prowizja dla mieszkań w kwocie 200 – 230 tysięcy złotych, waha się w okolicach 5 – 7 tysięcy.

Na co zwrócić uwagę?

Stan naszych finansów – jeśli potrzebujemy niewielkiej sumy pieniędzy, by uzyskać kredyt gotówkowy, warto się o niego zwrócić np. do bliskich.

Koszty i ich opłacalność – wartość kredytu hipotecznego podniesie wspomniany rzeczoznawca, wynagrodzenie biura nieruchomości, czynności formalne przed notariuszem itd.

Podejście biura nieruchomości. Warto sprawdzić, w jaki sposób działa funkcjonujący w nim specjalista ds. kredytów i czy istnieje możliwość dopasowania kredytu wg włacnych oczekiwań.

Czas to nasz wróg!

Ponadto osoby decydujące się na hipotekę, wiążą się z bankiem na relatywnie długi czas. „Najszybszy” kredyt hipoteczny jaki obecnie jest na rynku, pozwala na spłatę całego zobowiązania w minimum 8 lat. Niemniej chcąc go dostać, trzeba mieć bardzo dużą zdolność finansową i ogromny wkład własny. Poza tym w trakcie spłaty, dopiero co zakupiony przez nas dom lub mieszkanie, nie jest naszą własnością, lecz majątkiem banku. Dopiero po spłacie całości zobowiązania, nieruchomość staje się naszą pełnoprawną własnością.

Czy to oznacza, że kredyt hipoteczny jest sam w sobie zły? Oczywiście, że nie. Jest on tani, w miarę łatwy w spłacie (przy długim okresie kredytowania) i posiada szereg ubezpieczeń, np. od utraty pracy lub śmierci dłużnika. Niemniej u inwestorów z dość dużym portfelem, nie jest on zawsze korzystnym rozwiązaniem. Na uwagę zasługuje również fakt, że pośredniczące w transakcji biura nieruchomości, znacznie łatwiej pomagają w nabyciu hipoteki, niż zwykłego kredytu gotówkowego. Nie jest bowiem tajemnicą, że wysokość miesięcznej raty to nie jedyny czynnik, brany przez zamożniejszych inwestorów pod uwagę.

Kilka słów podsumowania

Wsparcie biura nieruchomości w zakresie doboru odpowiedniego produktu finansowego, nie zawsze powinno opierać się na zasadzie najniższej raty. Czasami kredytobiorcy (inwestorzy) chcą po prostu zaciągnąć mniej wiążące i nieraz droższe zobowiązanie. Trzeba im na to pozwolić, biorąc pod uwagę fakt, że to oni przez kilka najbliższych lat, będą spłacać daną nieruchomość.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.