28 listopada, 2023

Jak zabezpieczyć naszą przyszłość?

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, co byś zrobił, gdybyś z dnia na dzień stracił pracę, zachorował, lub spotkałoby to kogoś z Twojej rodziny? To oczywiście rzeczy, których nikt z nas nie lubi sobie wyobrażać, raczej wolimy o nich w ogóle nie myśleć. Jak jednak możemy przeciwdziałać takim momentom? W żaden sposób oczywiście. Możemy natomiast zabezpieczyć się na ich ewentualność, a do tego jest już nam potrzebne przemyślenie takiej sytuacji i postaranie się o to, by przyszłość nie była w stanie nas totalnie zaskoczyć. Ostatecznie nawet pozytywne wydarzenia – jak niespodziewane dziecko – są często takimi, które wymagają od nas nakładów finansowych. Warto więc jednak przełamać się i poświęcić chwilę na to, by przemyśleć, jak wyglądałby scenariusz takiej sytuacji i co mogę zrobić dzisiaj, by nie dopuścić do tego najczarniejszego scenariusza.

Oczywiście wszystko, niestety, rozbija się o pieniądze. Chcemy tego, czy nie, to one w ogromnej mierze rządzą światem, my zaś musimy się do tego przystosować, o ile nie chcemy w którymś momencie naszego życia zbyt mocno żałować podjętych niegdyś decyzji. Podstawową czynnością w takim momencie powinno być odpowiednie zabezpieczenie finansowe. Na czym ono polega? Oczywiście po pierwsze – na odłożeniu pewnych środków finansowych. Określenie sobie miesięcznego minimum jest chyba najlepszą z możliwych decyzji. Zawsze możemy dołożyć nieco więcej, ale dobrze jest trzymać się chociażby tego właśnie minimum. Co jednak zrobić, gdy już uzbieramy pewną kwotę? Schować ją do sejfu? Do skarpety? Za obraz? Oczywiście, że nie! Są lepsze wyjścia!

Lokata bankowa jest obecnie najbezpieczniejszym sposobem nie tylko na to, żeby przechować gdzieś bezpiecznie nasze pieniądze – to można zrobić na zwykłym koncie bankowym. Lokata jednak umożliwia naszym pieniądzom pracowanie na siebie. Bez względu na to czy wpłacisz dwa, czy też dwadzieścia lub trzydzieści tysięcy złotych – pieniądze będą pracować na siebie, przynosząc Ci zysk. Oczywiście będzie to zysk nieporównywalnie mniejszy niż chociażby zysk z grania na giełdzie, jednak w jednym jest nieporównanie lepszy. Zysk z lokaty jest po prostu pewny. I to jest właśnie powód, dla którego warto się zdecydować na lokatę. Lokata daje nam mniejszy, ale pewny zysk, który otrzymamy jak tylko skończy się okres naszej umowy z bankiem.

Pozostaje pytanie – skoro zdecydowaliśmy już, że lokata jest najlepszym sposobem na pewny zarobek od kapitału – na co powinniśmy zwracać uwagę? Oczywiście przede wszystkim – na oprocentowanie. To pierwsza rzecz, której powinniśmy się przyjrzeć. Odwrotnie do kredytu – im oprocentowanie w lokacie większe, tym lepiej dla nas. Ważny jest także okres kapitalizacji odsetek. A co poza nim? Oczywiście okres trwania umowy z bankiem. Im dłuższa umowa, tym dłużej będziemy musieli zostawić pieniądze bankowi, bez możliwości wcześniejszego ich podjęcia bez skutku utraty odsetek. Im dłuższy okres – tym jednak wyższy procent. Warto w takim razie dobrze się zastanowić, które z tych wyjść jest dla nas lepsze.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.