Kredyt gotówkowy to jeden z najpopularniejszych kredytów. Posiada go w swojej ofercie w zasadzie każdy bank, a procedura ubiegania się o niego nie jest wcale taka uciążliwa i skomplikowana jakby się mogło wydawać na początku. Aby otrzymać kredyt musimy spełnić kilka ważnych kwestii które nałoży na nas bank, jakich?
Dokumenty potrzebne przy wniosku o kredyt
Aby otrzymać kredyt konsumpcyjny, w wybranym przez nas banku musimy złożyć stosowne dokumenty, potwierdzające naszą tożsamość, ale i źródło dochodów. Zdolność kredytowa to najważniejsza kwestia w ubieganiu się o jakikolwiek kredyt. Do wniosku musimy dołączyć również szereg różnych dokumentów o które warto wystąpić wcześniej gdyż nie wszystkie są dostępne od ręki.
Dokumenty niezbędne podczas starania się o kredyt:
- dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający naszą tożsamość,
- wyciąg z konta bankowego,
zaświadczenie o osiąganych dochodach, może to być: – zaświadczenie od pracodawcy, zaświadczenie o prowadzonej działalności, zaświadczenia potwierdzające dochody, decyzja przyznania emerytury bądź renty.
Podczas ubiegania się o kredyt bank sprawdzi także naszą historię kredytową w BIK a także w bazach pokrewnych. Może się zdarzyć, że niektóre banki poproszą nas także o dokumenty dodatkowe, dlatego powinniśmy się do tego przygotować nieco wcześniej i sprawdzić, jakie dokumenty będą nam potrzebne. W tym celu warto skonsultować się z doradcą banku w którym chcemy zaciągnąć kredyt, możemy zrobić to mailowo bądź telefonicznie.
Co musi zawierać umowa o kredyt
Umowa kredytu konsumpcyjnego jest w zasadzie skonstruowana tak samo, jak każda inna umowa kredytowa. W umowie takiej muszą się znaleźć dane zarówno kredytobiorcy, jak i kredytodawcy. Umowa musi także uwzględniać wysokość kredytu, okres kredytowania, zasady i terminy spłaty kredytu oraz roczną stopę oprocentowania. Jeżeli jakikolwiek zapis jest dla nas niezrozumiały poprośmy o wyjaśnienie pracownika banku. W umowie kredytowej powinny znaleźć się również kwestie dotyczące: opłat i prowizji oraz innych kosztów związanych z udzieleniem kredytu, RRSO, sposób zabezpieczenia kredytu, informacji o skutkach przedterminowej spłaty kredytu, a także informacji o terminie, sposobie a także skutkach dotyczących odstąpienia od umowy. Ważna umowa musi zawierać podpis obu stron: kredytodawcy i kredytobiorcy.
W jaki sposób odstąpić od umowy kredytowej?
Każdy ma prawo odstąpienia od umowy kredytu, musimy jednak zrobić to w określonym czasie . W większości przypadków termin ten wynosi do 14 dni, jednak warto wcześniej odnaleźć taki zapis w umowie i dokładnie sprawdzić termin w jakim ewentualnie musimy się zmieścić. Jak odstąpić od kredytu konsumpcyjnego? Aby tego dokonać musimy w odpowiednim czasie złożyć do banku odpowiedni wniosek. Niezbędne będzie wówczas oświadczenie o odstąpieniu od umowy kredytowej. Jest to dokument, w którym musimy podać m.in. nasze dane oraz numer umowy kredytowej, od której chcemy odstąpić. W oświadczeniu takim musimy również wskazać numer rachunku bankowego, na którą bank przeleje kwotę równą poniesionym przez nas kosztom związanym z zawartą umową.
Mimo tego, że istnieje możliwość odstąpienia od umowy kredytowej warto jednak przemyśleć swoją decyzję odpowiednio wcześniej, jeszcze przed podpisaniem umowy aby uniknąć dodatkowych problemów związanych z przygotowaniem całej dokumentacji do odstąpienia od umowy. Odstąpienie od umowy po tym czasie jest w zasadzie niemożliwe, a zatem dokładnie przemyślmy swoją decyzję, aby nie wpaść w dodatkowe problemy finansowe.