28 marca, 2023

Jak bezpiecznie zaciągać kredyty?

O czym pamiętać decydując się na kredyt?

Jak mowa o zaciąganiu kredytu należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach, aby było to bezpieczne i korzystne posunięcie. Przede wszystkim pomimo tak łatwego do nich dostępu dobrze jest brać kredyty tylko w razie ostateczności. To że dzisiaj można je dostać bez trudu nie oznacza że co kilka dni powinno się zaciągać nowe zobowiązanie. W końcu bowiem dochodzi do sytuacji w którejś ktoś wpada w tak zwaną pętlę kredytową, czyli sytuację w której bez zaciągania nowych zobowiązań nie jest w stanie regulować bieżących rat kredytów. Jednakże taka sytuacja nie jest dobra, ponieważ w efekcie doprowadza do zadłużenia. Kiedyś bowiem przychodzi moment, że banki nie udzielą klientowi kolejnego kredytu, co skutkuje przede wszystkim problemami ze spłatą bieżących zobowiązań. Gdy mowa o zaciąganiu kredytu, na pewno także dobrze jest pamiętać o tym, aby brać tylko tyle kredytu ile potrzeba na określone wydatki. Bardzo często bowiem zdarza sie, że banki proponują znacznie wyższą kwotę, stwierdzając iż mogą klientowi przyznać więcej. Jednak nie można zapominać że całe zobowiązanie należy spłacić, a wyższa kwota może spowodować znaczne podwyższenie miesięcznej raty i tym samym spore kłopoty ze spłacaniem kredytów.

Czy banki sprawdzają klientów zanim przyznają im kredyt?

Banki w zasadzie przed przyznaniem kredytu powinny weryfikować klientów, którzy składają o nie wnioski. Chodzi przede wszystkim o to, aby osoby zaciągające zobowiązanie były w stanie je spłacać. Jednak wiele ofert , jak na przykład kredyty dla stałych klientów banków, przyznawane są na preferencyjnych zasadach i dlatego zdarza się że ta weryfikacja nie jest tak dobra jak powinna być. Dlatego też to przede wszystkim osoby starające się o kredyt powinny pilnować tego, aby móc bez trudu spłacać zobowiązania. Niektóre banki stosują taktykę, polegającą na tym, że klient starający się o kredyt w sytuacji gdy już posiada zobowiązanie w tym samym banku otrzyma go, jednakże pod warunkiem iż z uzyskanej sumy spłaci pozostałą część istniejącego zobowiązania. Dzięki temu ma tylko jedną ratę do spłaty, a nie więcej. Oczywiście często zależy to także od tego ile poprzedniego zobowiązania pozostało do spłaty jak również od tego, w jakiej wysokości ktoś zamierza zaciągnąć zobowiązanie.

Które oferty wybierać

Banki obecnie bardzo często proponują klientom także dodatkowe opcje. Do takich z pewnością należą między innymi tak zwane wakacje kredytowe. Jest to zapis umowy kredytowej który pozwala bez problemu nie spłacać zobowiązania przez określony czas. Oczywiście należy ten fakt wcześniej zgłosić do banku, niektóre także zastrzegają iż jest to opcja dostępna jedynie dla tych klientów, którzy regularnie wpłacają raty kredytu. Poza tym maksymalny czas jest określony, niektóre banki umożliwiają podział tego czasu na kilka okresów, pod warunkiem iż łączna długość ich trwania nie przekroczy maksymalnego czasu zawartego w umowie. Dzięki temu w razie wystąpienia innych wydatków, jak na przykład konieczność zakupu wyprawki szkolnej dla dzieci, można przez ten czas zrezygnować z płacenia rat kredytu co z pewnością będzie sporym odciążeniem domowego budżetu. Takie zapisy w umowach mają za zadanie przede wszystkim przyciągnąć uwagę jak największej ilości zainteresowanych klientów. Każda osoba która zdecyduje się na zaciągnięcie w banku kredytu często pozostaje w nim, zakładając konto czy decydując sie na inne produkty, jak na przykład lokaty. Dlatego też rosnąca konkurencja, jak mowa o usługach bankowych a zwłaszcza kredytach, nikogo już nie dziwi.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.