Obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej doprowadziły do faktu, że oszczędzanie na lokatach jest coraz mniej opłacalne. Należy pamiętać, że oprocentowanie lokat w bankach jest uzależnione w dużym stopniu od bieżących stóp procentowych.
Czy obecnie zakładanie lokaty ma sens?
Pomimo słabnącego z roku na rok oprocentowania lokata to wciąż popularny produkt bankowy, gdyż jest to forma lokowania pieniędzy najmniej angażująca. Dodatkowo lokaty bankowe, podobnie jak obligacje skarbu państwa, to jedne z najbezpieczniejszych inwestycji. W tym przypadku bezpieczeństwo nie idzie w parze z zyskami, chociaż istnieją rozwiązania pozwalające na zwiększenie oprocentowania bez względu na rodzaj wybranej lokaty.
Co trzeba wiedzieć o lokacie?
Przede wszystkim należy mieć świadomość, że na rynku znajduje się przynajmniej kilkadziesiąt ofert, które zostały skierowane do indywidualnego klienta. To klient musi zdecydować się na konkretny rodzaj lokaty począwszy od lokat terminowych (od 0,01 zł) do tzw. lokat rentierskich. Przy poszukiwaniu odpowiedniej dla siebie i wartościowej lokaty warto zwrócić uwagę na termin(na jaki będą ulokowane pieniądze), kwotę jaką się przeznacza na lokatę czy oprocentowanie oferowanej lokaty. Przy porównywaniu lokat trzeba zwrócić uwagę na odsetki oraz zyski po odjęciu podatku Belki. Warto także zauważyć, że oferta lokat różnych banków to często sprzedaż powiązana, która polega na wyposażeniu oferty w dodatkowe rozwiązania(np. założenie konta obok lokaty).
Jakie produkty oferowane są przez banki?
Zwykle ten sam produkt na rynku jest oferowany w różnych wariantach (standardowym i rozszerzonym). Dotyczy to zazwyczaj lokat, które są sprzedawane bez konieczności zakładania konta jak i tych, które gwarantują wyższe oprocentowanie po spełnieniu wskazanych warunków. Należy jednak pamiętać, że dodatkowe produkty mogą wiązać się z kolejnymi opłatami, co nie zawsze jest wskazane lub pożądane.
Czy lokata jest opłacalną formą oszczędzania?
Oszczędzanie za pomocą lokat to najczęściej wybierany sposób na gromadzenie środków. Popularność tego rodzaju produktów wynika z gwarancji zysków oraz braku ryzyka utraty wpłaconego kapitału. Najczęściej wybieraną lokatą jest lokata trzymiesięczna. Do najważniejszych zalet lokaty trzymiesięcznej to:
- okres trwania umowy,
- możliwość wypłaty kapitału powiększonego o wypracowane odsetki (po relatywnie krótkim okresie czasu),
- wysokość wypracowanych odsetek jest proporcjonalna do okresu trwania umowy depozytowej,
- często lokaty trzymiesięczne są lokatami promocyjnymi,
- możliwość założenia lokaty przy posiadaniu niższych kwot (nawet już od 1000zł-5000zł).
Zazwyczaj lokaty trzymiesięczne są oprocentowane w granicach około 2,00%. Lokaty trzymiesięczne należy dobrać uwzględniając takie cechy jak:
- wysokość oprocentowania,
- częstotliwość kapitalizacji odsetek,
- minimalna i maksymalna kwota depozytu.
Dzięki analizie oferowanych lokat można wybrać najbardziej korzystną opcję.