30 września, 2023

Czego nie robić przy spłacie kredytu gotówkowego?

Kredytobiorcy w większości spłacają kredyty gotówkowe w prawidłowy sposób, ale istnieje kilka pułapek, w które łatwo wpaść, a niestety trudniej wyjść. Czego zatem nie robić podczas spłaty pożyczek gotówkowych, aby nie zaburzyć zdolności kredytowej gospodarstwa domowego? Oto krótki poradnik dedykowany początkującym i bardziej zaawansowanym pożyczkobiorcom.

Kredytobiorca powinien przede wszystkim poznać wszystkie prawa i obowiązki występujące tuż po podpisaniu umowy kredytowej. Przede wszystkim kredytobiorca odpowiada za terminowe regulowanie zobowiązania zgodnie z warunkami przyjętymi u kredytodawcy. Jeżeli opóźniasz się ze spłatą zadłużenia czeka cię proces windykacyjny i zdecydowane pogorszenie historii spłaty zobowiązań. Niestety zdolność kredytowa jest stosunkowo prosta w pogorszeniu, a bardzo trudna do odbudowania nawet w dłuższym terminie. Przy spłacie kredytu gotówkowego nie powinieneś zaciągać dodatkowych zobowiązań, np. krótkoterminowych chwilówek internetowych, czy limitów na karcie kredytowej. Nadmierne zadłużenie pokazuje, że jesteś dość nieodpowiedzialnym dłużnikiem, a w perspektywie zaciągnięcia długoterminowego kredytu hipotecznego w przyszłości to dość ryzykowne podejście. Nie unikaj poza tym kontaktu z doradcą kredytowym w banku po wystąpieniu problemów ekonomicznych w gospodarstwie domowym, chociażby po utracie zatrudnienia. Kredytodawca i tak dowie się o problemach z płynnością, a każde zadłużenie można zrestrukturyzować. Służą do tego ciekawe narzędzia na czele z wakacjami kredytowymi, czy konsolidacją kredytów gotówkowych.

Przy spłacie kredytu gotówkowego lepiej nie wykonywać ryzykownych ruchów inwestycyjnych, które narażają na spadek wartość majątku, czy majątkowych zabezpieczeń wprowadzonych do umowy kredytowej (najczęściej opcjonalnie przy pożyczkach gotówkowych, aby zwiększyć potencjał zdolności kredytowej). Skup się na budowaniu pozytywnej zdolności kredytowej, czyli zabezpieczaj dochody. Terminowo spłacaj raty, bo dzięki temu unikniesz pogorszenia historii w bazie Biura Informacji Kredytowej. Jeżeli prawidłowo spłacisz kilka kredytów gotówkowych, wtedy otrzymasz znacznie lepsze warunki finansowania dodatkowych potrzeb konsumpcyjnych. Takie podejście bardzo się przydaje.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.