Konsolidacja kredytów czy warto

Posted February 26, 2019
Written by muhmad Rohad

Kredyty konsolidacyjne stają się coraz bardziej popularne i często z nich korzystamy. Banki przedstawiając nam ofertę kredytów konsolidacyjnych zazwyczaj posługują się hasłami takimi jak: skonsoliduj i płać mniej. Za sprawą tych haseł często klienci traktują konsolidację jako rozwiązanie wszystkich swoich problemów finansowych. Niestety nie do końca tak to działa, gdyż jak się okazuje konsolidacja jest zazwyczaj droższa od naszych wcześniejszych zobowiązań. Dlaczego tak jest?

Często konsolidacja traktowana jest jak refinansowanie jednak te dwa pojęcia różnią się od siebie przede wszystkim tym, że refinansowanie dotyczy jednego kredytu, natomiast konsolidacja charakteryzuje się tym, że łączone są różne zobowiązania finansowe mogące pochodzić z różnych instytucji finansowych.

Na czym polega konsolidacja

Mówiąc najprościej konsolidacja to nic innego jak połącznie kilku różnych kredytów w jeden kredyt konsolidacyjny. Z założenia rata takiego kredytu będzie niższa od sumy rat dotychczasowych kredytów. A zatem jest to zaciągnięcie zupełnie nowego kredytu który spłaca wszystkie nasze wcześniej zaciągnięte zobowiązania które posiadały różnej wysokości oprocentowanie, a przy tym również inną wysokość rat oraz inny termin płatności. Pamiętajmy o tym, że konsolidacji mogą podlegać wszystkie kredyty i pożyczki czyli pożyczki gotówkowe, kredyty samochodowe, kredyty mieszkaniowe, jak i również zadłużenia na karcie kredytowej .

Proces ubiegania się o konsolidację kredytów jest bardzo podobny do tego w którym zaciągamy kredyt gotówkowy czy też samochodowy. Jedyna i oczywista różnica to konieczność udokumentowania wysokości kredytów oraz pożyczek które chcemy skonsolidować . Warto również pamiętać o tym, że środki z przyznanego kredytu konsolidacyjnego nie będą wypłacone na nasze konto, tylko trafią bezpośrednio na poczet spłaty czyli do banków w których zaciągnęliśmy wcześniej nasze zobowiązania.

Kiedy zdecydować się na konsolidację

Skorzystanie z kredytu konsolidacyjnego może być korzystne wówczas kiedy od czasu zaciągnięcia wcześniejszych zobowiązań rynek zmienił się do tego stopnia, że obecne warunki kredytowania będą dla nas bardziej opłacalne od tych które zostały zapisane w naszych wcześniejszych umowach kredytowych. Na ten rodzaj kredytu możemy zdecydować się również ze względu na wygodę. Szczególnie jeżeli chodzi o osoby którym trudno jest zapamiętać o terminie i wysokości spłacanych rat. W przypadku konsolidacji wszystkie te zobowiązania zastąpione są jedną ratą, jest to rozwiązanie wygodne ale również dodaje naszym zobowiązaniom i finansowym przejrzystości.

Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzje o konsolidacji każdorazowo powinniśmy ją przemyśleć również pod względem tego które produkty warte są konsolidacji. Nie opłaca się konsolidować kredytu w przypadku którego do spłaty zostały nam już tylko dwie raty, bądź zobowiązanie hipoteczne w przypadku którego warunki są korzystniejsze niż te w przypadku innych kredytów.