Jak wybrać korzystny kredyt konsumpcyjny?

Posted October 10, 2018
Written by muhmad Rohad

Zmiana na rynku bankowym dotycząca zaostrzenia wytycznych dotyczących przyznawania kredytów hipotecznych ze strony KNF sprawia, że od pewnego czasu to kredyty gotówkowe są najbardziej popularnymi produktami kredytowymi w bankach. Wprawdzie również przy kredytach gotówkowych banki ostrzej weryfikują zdolność kredytową klientów, ale posiadanie zdolności kredytowej pozwalającej na uzyskanie kredytu gotówkowego jest znacznie łatwiejsze do uzyskania.

Kredyty gotówkowe można uzyskać również na uproszczonych zasadach, co jest możliwe przede wszystkim dla klientów banku. Posiadając rachunek bankowy klient banku, który uzyskuje stałe dochody wpływającego na rachunek bankowy może starać się o uzyskanie kredytu również za pośrednictwem serwisów internetowych banków. Taka forma przyznawania kredytu jest wygodna zarówno dla banku, jak i klienta, gdyż znacznie skraca czas weryfikacji danych finansowych klientów, jak i czas uzyskania dostępu do środków finansowych.

Analiza ofert kredytów

Decydując się na zaciągniecie kredytu gotówkowego korzystać można z szerokiej oferty banków, które na tym rynku bardzo chętnie decydują się na przedstawianie wielu promocyjnych ofert. Takie oferty pozwalają między innymi uzyskać kredyt z mniejszym od przeciętnego na rynku oprocentowaniem, czy niższymi kosztami takimi jak prowizja. Przy wybieraniu kredytu gotówkowego bardzo ważne jest, by zapoznać się z jak największą liczbą ofert banków. Obecnie jest to łatwe, gdyż korzystać można z portali finansowych, gdzie w jednym miejscu można zapoznać się z ofertami wszystkich banków działających na polskim rynku. Pozwala to wybrać kredyt gotówkowy zarówno najtańszy, jak też optymalnie dopasowany do oczekiwań.

Czas kredytowania

Jednym z istotnych elementów oferty kredytowej jest czas, na który zaciągany jest kredyt gotówkowy. W przypadku kredytu zaciąganego na krótki okres czasu, czyli kilka miesięcy dobrym rozwiązaniem jest wybieranie kredytów gotówkowych, które nie wymagają wykupienia ubezpieczenia. W krótkim czasie jest mało prawdopodobne, że wystąpi sytuacja, która wymagałaby ochrony ubezpieczeniowej a ubezpieczenie od utraty pracy, czy ubezpieczenia na życie podnosi koszt kredytu.

Jeśli kredyt ma być spłacony przed czasem lepiej, gdy ma jak najniższą prowizję, którą spłaca się jako pierwszą w ramach spłaty kosztów kredytu doliczonych do raty kredytowej. Bardzo często kredyt zaciągany na krótki lub średni okres spłacany jest przez klientów przed czasem. Przy długoterminowym kredycie gotówkowym, który spłacany będzie przez kilka lat korzystnym rozwiązaniem jest niższe oprocentowanie. Im jest ono niższe, tym w dłuższym czasie od kredytu zapłaci się niższe odsetki.