Co warto wiedzieć o konsolidacji kredytów?

Restrukturyzacja zadłużenia jest często niezbędna. Budżet domowy dzisiaj nie oznacza tego samego budżetu w przyszłości. Sytuacja ekonomiczna gospodarstwa domowego zmienia się praktycznie non stop, a konsolidacja to rozwiązanie idealne, kiedy nadużyjesz potencjału rynku kredytowego. W artykule zobaczysz, czym charakteryzuje się konsolidacja kredytów i czy warto korzystać z podobnego rozwiązania.

Charakterystyka podstawowego narzędzia restrukturyzacji zadłużenia

W nowoczesnym społeczeństwie pożyczka przyjmuje różne formy. Kredyt mieszkaniowy, chwilówka na drobne zakupy lub na wakacje, kredyt celowy na samochód, pożyczki konsumpcyjne dostępne nawet w sklepach detalicznych to tylko niektóre z ofert. Kiedy korzystasz z jednego kredytu często dochodzi do sytuacji, w której kolejne umowy podpisujesz bez większego zastanowienia. Nadmierne obciążenie gospodarstwa domowego kredytami, nawet przy dobrej zdolności kredytowej to ryzyko wejścia na ścieżkę spirali zadłużenia, której koniec to bankructwo. Konsolidacja zadłużenia umożliwia połączenie wszystkich rodzajów wskazanych kredytów w jedno zobowiązanie długoterminowe. Konsolidacja kredytu nie jest jednak dla każdego. Bez zdolności kredytowej nie masz szans na podpisanie podobnej umowy. W wielu przypadkach musisz wnieść dodatkowe zabezpieczenia, np. w postaci nieruchomości lub części majątku. To standardowa procedura. Kwota kredytu konsolidacyjnego jest uzależniona od zdolności kredytowej, a także od polityki kredytodawcy. W parabankach dominuje podejście do konsolidacji na wyższym poziomie ryzyka. W bankach komercyjnych odwrotnie. Spłata przekształconych zobowiązań jest jednak znacznie prostsza, ponieważ otrzymujesz małą, akceptowaną przez budżet domowy ratę rozłożoną nawet do trzydziestu lat. Większość kredytów konsolidacyjnych to właśnie 20 – 40 lat. Przy wykupieniu ubezpieczenia na życie okres kredytowania można wydłużyć o kilka lat, więc warto przemyśleć podejście. Po podpisaniu umowy o kredyt konsolidacyjny możesz poprosić doradcę o rozwiązanie twoich wszystkich dotychczasowych zobowiązań. Dzięki temu oszczędzasz czas i najczęściej pieniądze, a na http://www.oszczedzamy.info możecie szukać rady jak nie dać pochłonąć się kredytom.

Mała rata, ale długi okres spłaty

Konsolidacja zadłużenia ogranicza ryzyko, daje niewielkie raty, ale równocześnie stanowi stałe obciążenie budżetu domowego na długie lata. Dzięki niskim ratom rozpoczynasz udoskonalanie zdolności kredytowej. Uważaj jednak, aby w czasie obowiązywania umowy o długoterminowy kredyt nie tracić wartości zabezpieczeń. Czy uważasz, że konsolidacja zadłużenia to przydatne narzędzie?